Preskočiť na hlavný obsah

Kto uverí mi? (M. Michalčík)

 Slovenské matky svedčia o potrate

Určite mnohí poznáte knihu „Miriam, prečo plačeš?“ Ide o svedectva žien z krajín nemecky hovoriacich, ktoré zažili umelý potrat, ostali v stave smútku, ľútosti, bolesti, odborne sa to nazýva postaborčný syndróm – PAS. Píše sa tu, že potrat je omyl a je klamstvom tvrdenie, že žena si môže robiť so svojim telom , čo chce. V knihe „Kto uverí mi?“ opisujeme 38 príbehov slovenských žien a dievčat, ktoré o svoje svedectva s potratom sa vyznávajú ako so svojou špatnou voľbou, čomu predchádzali vonkajšie tlaky, neinformovanosť a neznalosť dôsledkov. Je tu však i pár svedectiev šťastných matiek, ktoré svoje víťazstvo v boji proti potratu vyhrali.
Jedno svedectvo potratu: Rozhodla som sa reagovať na váš článok Áno pre život, uverejnený v Katolíckych novinách. Denne ho čítam a plačem. Keby som ho bola čítala o dva dni skôr, nebola by som urobila ten hrozný čin, k vôli ktorému budem celý život trpieť. Som slobodná a bývam v malej dedinke, kde sa všetci dobre poznáme. Nemohla som žiť v tomto prostredí slobodná a tehotná. Preto som si zvolila najľahšie a najhoršie riešenie. Keby som vedela o zariadeniach, o akých sa píše v článku, odišla by som z domu a dieťa porodila v pokoji tam. Chýbalo mi však slovo povzbudenia, rada, pomoc...Ani zdravotné sestry v nemocnici sa o tejto téme nezmienili. A pri tom tam so mnou boli také mladučké dievčatá, ktoré rozhodne potrebovali rady do života. Tieto dievčatá však nepovažovali zákrok za vraždu a brali to veľmi povrchne a flegmaticky. Ani ja nie som o nič lepšia, azda bol medzi nami rozdiel len v tom, že ja som si plne uvedomila, že ide o vraždu nenarodeného dieťaťa. Je to čin, ktorý sa už nedá vrátiť a napraviť.
Na moje prekvapenie, celý proces v nemocnici – od podania žiadosti až po vykonanie interrupcie – bol veľmi rýchly, ako na bežiacom páse. Nijaké otázky, odhovárania, žena žiadosť podpíše, zaplatí a o chvíľu je po všetkom. U nás je veľmi ľahké zbaviť sa dieťatka.
Veľmi, veľmi ľutujem, že som ten článok nečítala skôr. Všetko by bolo inak... B. Tento druhý príbeh je iný. Je vydaním svedectva Božej starostlivosti o naše dievčatko Ester. Chcem poďakovať Ježišovi, že nás nikdy neopustil, keď nastali súženia. Ďakujeme Dómskemu spoločenstvu a priateľom, že stáli pri nás a posilovali v modlitbe. Bola som tehotná a bála som sa o dieťatko, pretože som ochorela, zvýšená teplota. Som v ambulancii a lekár mi po chvíľke povie, že urobíme hĺbkové sono. Vycítila som, že niečo nie je v poriadku. „Pán doktor, je dieťatko v poriadku? bije mu srdiečko? Hýbe sa?“ odpovedal – nie. Náš plod lásky. Ach, veď je to dieťatko, ktoré čakám s Petrom, milovaným manželom. Plačem. Lekár dal dva dni na rozbúchanie. Vybehnem s plačom von a na lavičke sedí manžel pani, ktorá šla dnu po mne. „Čo sa stalo?“ pýta sa. „Nebije mu srdiečko“ zavzlykala som. „Neplačte, nech sa mu to srdiečko rozbúcha v mene Ježiša!“ povedal. Povedala som Amen. Môj manžel Peťko prichádza večer z práce domov. Vyrozprávala som mu všetko. Modlili sme sa, plakali a obvolali sme priateľov a prosili o modlitbu. Po čase opäť ležím v nemocnici a doktor smutne hľadí na obrazovku. Modlím sa ako vládzem. „Pohni sa miláčik“, prosím bábätko. Nič. Opäť som doma, ale plná strachu, Peťko volá do bruška modlitby. V jeden deň Peťko bol na stavbe našich priateľov. Napila som sa čaju, objala v duchu naše dieťatko a šla na záchod. Vyšla som ako zmyslov zbavená. Krvácala som. Roztrasená som volala mobilom Peťka a hneď ma zaviezol do nemocnice. Dieťatko nežije a to krvácanie bolo znakom nástupu spontánneho potratu. Poslali ma na posledné sono a to potvrdilo, že dieťatko je diagnosticky mŕtve. Zmierili sme sa s tým, že Pán chce od nás túto obetu...Lekárska správa: kontrakcie každých 5 minút. Mám vydržať do rána, vtedy som v operačnom programe. Čas trávim modlitbami. Kontrakcie sú každú minútu, už nie je oddychová pauza. Peťko je pri mne, modlíme sa spolu. Odtiekla plodová voda. Bolesti sú veľké. Kdesi ešte vnímam to šťastie, že sme všetci spolu – Peťko, ja, maličká Ester v brušku a Ježiš s nami. Počas operácie som sa za nich nahlas modlila. „Čo to, čo hovoríte?“ spýtal sa anesteziológ. „Modlím sa“. – „Aha“ povedal doktor a milo sa na mňa usmieval. – V nemocničnej izbe som bola spolu s Luciou. Doma spontánne potratila dieťatko. Mala silné postaborčné stavy. Najradšej by vyskočila z balkóna, zdôverila sa mi. Modlila som sa za jej vnútorné uzdravenie a prijala to srdcom, ale nechcela nič počuť o mojom šťastí. Včasráno volám mobilom Peťkovi: „Láska, prepáč, že ťa budím, ja som tá najšťastnejšia mama na svete.“ Počúvala som bábätka, ako sa rodia, ostávala som v šťastnom očakávaní, kedy sa narodí ďalšie. Pochopila som, že sme sa ten celý čas modlili za môj pôrod a Esterkin večný život. Preháňali sa mi hlavou tie slová Sirachovej knihy o živote a uzdravení a pochopila som, čo Boh krásneho vykonal. To ja som vnútorne uzdravená a Ester žije...s Pánom v nebi a s nami tu na zemi...

Psychické a fyzické dôsledky umelého potratu – PAS.
Chýba o nich informovanosť. Ženy po potrate trpia nie jedným, ale rôznymi psychickými problémami. To napätie vnútri ženy môže byť dlho skryté a potlačené, takže sa navonok prejaví po rôzne dlhom čase po potrate. Spúšťacím mechanizmom je často iná kríza v jej živote: rozchod s partnerom, menopauzy, odchod posledného dieťaťa z domu, narodenie ďalšieho dieťaťa alebo vnúčaťa, môže to byť i výročie potratu. Mnohé ženy ale o tom nechcú hovoriť.
Vyprázdnenie a vytesnenie. Vzniká citová otupenosť k problémom iných, nevie sa tešiť ani radovať.
Podráždenie. V komunikácii taká osoba pôsobí nervózne, nedotklivo, hádavo, obviňuje okolie, druhých. Ako stres môže podnietiť vznik tzv. psychosomatických ochorení.
Vtieravé predstavy z potratového zážitku sa niektorým ženám vracajú.
Problémy v sexuálnom živote. Strácajú radosť z milovania. Niektoré striedajú partnerov.
Sebapoškodzovanie a samovraždy. Depresia, potratový stres, strata sebaúcty, hnev, zneistenie ženskej identity, pesimizmus. Viac fajčia, pijú a užívajú drogy.
Problémy v partnerských vzťahoch. Často sa odcudzia, prichádza z rozchodu a rozvodu. Ženy strácajú dôveru k mužom, nevyrovnané a konfliktné správanie, náladovosť. Problémy prenáša i na deti.
Následky na zdravie. Jazvy, zrasty, neplodnosť, mimomaternicové tehotenstvo, samovoľný potrat, zvýšenie rizika rakoviny prsníka.
I lekári a zdravotné sestry v Nemecku hovoria o hrozných zážitkov, ako sa fetus bránil ručičkami a zachytával sa škriabaním na stene maternice. Niektorí lekári sa počas potratu potili, ruky sa im triasli, trpeli vnútorne a museli sa podrobiť psychiatrickej liečbe.
Terapia, pomoc, liečenie. Tieto ženy potrebujú pomoc. Nepoznám ženu, čo by sa vedela s potratom vyrovnať vlastnými silami. Svedčí o tom i Dr. Susan Stanfordová z USA, sama postihnutá potratom. V knihe „Miriam, prečo plačeš“, píše, že jediná možnosť je proces kresťanského odpustenia a život podľa „Desatora“. Na Slovensku pomoc poskytuje Domov neziskovej organizácie „Áno pre život“ v Rajeckých Tepliciach a možno volať na bezplatnú linku pomoci 0800 12 00 24.

Z básne jednej ženy po potrate:

Ako to bolo možné, že som ťa nevolala „dieťa moje“?
Bez prehľadu, zamotaná a taká osamotená,
som sa rozhodovala. Muselo to byť? Nemuselo!
Kúpal si sa v mojich slzách zo pár dní a nocí.
Odpusť mi, môj maličký! Odpusť mi, môj Bože!

Z Kresťanskej knižnice Púchov. M. Michalčík, Kto uverí mi? Vydavateľ M. Vaško, Prešov, 2007.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alzheimerova nemoc - šanca na väčšiu ľudskosť

  Táto nemoc sa stáva spoločenským problémom napriek lekárskemu pokroku. Návrat ku kresťanskej podstate. (Informácia je užitočná pre ošetrovateľov tejto choroby, ale i pedagógovia a rodičia pre výchovou deti si tu nájdu svoje, a aj takí, ktorí sú pred dôchodcovským vekom, ale vo viere sú vlažní alebo dokonca ateisti). Alzheimerova nemoc nie je nevyliečiteľná, ešte nie. Možno sa blížime k téme s aforizmom kolumbijského filozofa a esejistu Nicolása Goméza Davilu, ktorý povedal: „Opravdivé problémy nemajú žiadne riešenie, len svoje dejiny.“ Riešenie by sa mohlo nájsť v budúcnosti, ale teraz sa zdá, zo súčasného pohľadu, že sa bude problém len zväčšovať. Niektoré čísla by to mohli len podtrhnúť: Dnes máme podľa údajov Nemeckej Alzheimerovej spoločnosti 1,4 miliónov pacientov s touto nemocou v Nemecku, za desať rokov to bude podľa odhadov odborníkov najmenej dva milióny. A to neplatí len pre Nemecko. Rýchle starnutie populácie v Európe umocňuje tento problém v celej EÚ. Podľa odhadov ALCOVE

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneho sa