Preskočiť na hlavný obsah

Upaľovanie čarodejníc a inkvizícia

 Boli to zvlášť svetské vlády, ktoré prenasledovali čarodejky ako rušiteľky pokoja, a pre škodenie čarami.


Inkvizícia bola zriadená k sledovaniu heréz a heretikov. Čarodejnicami sa začala zaoberať až na konci stredoveku a čarodejnice neboli hlavným predmetom záujmu. Prenasledovania čarodejníc bolo kruté, konali sa po skončení stredoveku, teda v novoveku. Čo sa týka „Kladiva na čarodejnice“ z r. 1487, tento spis choromyseľného dominikána Kramera inkvizícia ihneď odmietla a bol daný na index. Ale svetské súdy ho používali(11).

Už od dávnoveku, vo všetkých svetových kultúrach boli ľudia, ktorí verili a veria, že existujú osoby, ktoré môžu pôsobiť na ľudí a toto pôsobenie v tých kultúrach je označené za nadprirodzené. Vplyv môže byť kladný (liečitelia), alebo záporný, škodlivý (čarodejnice, „čierna mágia“, zaklínači, pakt s diablom). Tak dochádzalo v dejinách k vlnám prenasledovania čarodejníc. V Afrike čarodejnice fungujú dodnes. V Tanzánii každoročne sú z čarodejníctva obžalované a usmrtené ženy, okolo tristo.

V Európe v stredoveku sa vyskytlo veľmi málo popráv. Medzi rokmi 1326 – 1500 ich bolo 702, z nich len 137 vzišlo z inkvizítorských čiže cirkevných súdov. V európskych zemiach fungovali viaceré inkvizície. Ide o „španielsku inkvizíciu, o ktorú požiadal svetský panovník, nakoľko vznikli ľudové pogromy proti židom a moslimom. Obdobná bola „portugalská inkvizícia“. „Rímska inkvizícia“.

Prvé pokusy historicky dokumentovať tieto udalosti bola Diderotova „Veľká francúzska encyklopédia“, ale bez udania počtu obeti (17). Na to filozof Voltaire ohlásil, že bolo 100.000 upálených čarodejníc. Tento údaj však nemal ničím podložený, bol to len jeho odhad, avšak sa rýchlo rozšíril ako pravdivý a spomína sa dodnes.

V r. 1783 člen quedlinburského syndikátu G.CH. Voigt kritizoval Voltairove údaje o 100.000 obetiach a vytvoril si svoj vlastný výpočet a za základ si zobral údaje z quedlinburského archívu. V ňom za obdobie tridsať rokov našiel aktá o tridsiatich upálených čarodejniciach za roky 1569 – 1598. Ďalej postupoval matematicky trojčlenkou, za 650 rokov mu vyšlo 866 upálených. Svoju prognózu rozšíril na celú Európu podľa pomeru počtu obyvateľov(48). Predpokladal, že kresťanov je v Európe 71 miliónov a tak podľa prepočítacieho koeficientu na každých 100 rokov mu vyšlo 858.454 že bolo upálených. Neuspokojil sa so 650 rokmi ako v prípade Quedlinburgu, ale uvažoval jedenásť storočí, takže počiatok upaľovania presunul do VII. storočia. Podľa svojho prepočítacieho koeficientu vypočítal, že bolo upálených 9,442.884 čarodejníc. To publikoval v berlínskych a v hannoverských časopisoch. Táto fáma ako fakt sa ďalej rozširovala, i profesormi na školách. Za Bismarckovho „kultúrneho boja“ v Nemecku to preberali protestantské univerzity a v r. 1911 tzv. Soldan-Hoppe-Bauer vydanie sa nekriticky šíri dodnes. Vo Francii barón Lamothe – Langon pod vplyvom osvietenstva publikoval v „História inkvizícii vo Francii“ a hodne sám pri tom vymýšľal si historky upaľovania. Z týchto jeho diel čerpal historik J. Hausen a básnik J. Michelet. V súčasnosti jeho falzifikáty odhalili učenci Norman Cohn a Richard Kieckhafer.

Zaujímavé je v tejto súvislosti porovnanie s novopohanským prostredím v Nemecku, Anglii a USA. Ide o nárast nových „čarodejných kultov a náboženstiev“ v rôznych variantoch a s bohatou publikačnou činnosťou, napr. L.R. Hubbard, zakladateľ scentológie, radikálny feminizmus z USA v spolku WITCH s publikáciou vplyvnej knižky „Čarodejnice, pôrodné baby a ošetrovateľky“ a protagonistky Barbara Ehrenreich, Deirodre English, Mary Dayl, Andrey Dwornik, Diana Purkiss, Miriam Simosová...(59).

Až okolo r. 1970 nastal zvrat, keď do archívnych spisov sa zapojili viacerí vedci. Američan E. Midelford stanovil hranicu 70.000 obetí. B.P. Levack z texas. univerzity 60.000.I feministka M.E. Wiesner sa prikláňa k 50 až 100 tisíc. Jeden z najlepších znalcov T.A. Brady uvádza 40 až 50 tisíc. W. Behringer 30.000. Posledný odhad Bradyho 40 až 50 tisíc by sa mal už používať vo verejných publikáciách a na školách pri vyučovaní dejín, dokiaľ ďalšie výskumy prinesú ešte presnejšie určenie.

Túto knihu napísal P.K. Mráček. Vydavateľ: MCM Olomouc 2005.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alzheimerova nemoc - šanca na väčšiu ľudskosť

  Táto nemoc sa stáva spoločenským problémom napriek lekárskemu pokroku. Návrat ku kresťanskej podstate. (Informácia je užitočná pre ošetrovateľov tejto choroby, ale i pedagógovia a rodičia pre výchovou deti si tu nájdu svoje, a aj takí, ktorí sú pred dôchodcovským vekom, ale vo viere sú vlažní alebo dokonca ateisti). Alzheimerova nemoc nie je nevyliečiteľná, ešte nie. Možno sa blížime k téme s aforizmom kolumbijského filozofa a esejistu Nicolása Goméza Davilu, ktorý povedal: „Opravdivé problémy nemajú žiadne riešenie, len svoje dejiny.“ Riešenie by sa mohlo nájsť v budúcnosti, ale teraz sa zdá, zo súčasného pohľadu, že sa bude problém len zväčšovať. Niektoré čísla by to mohli len podtrhnúť: Dnes máme podľa údajov Nemeckej Alzheimerovej spoločnosti 1,4 miliónov pacientov s touto nemocou v Nemecku, za desať rokov to bude podľa odhadov odborníkov najmenej dva milióny. A to neplatí len pre Nemecko. Rýchle starnutie populácie v Európe umocňuje tento problém v celej EÚ. Podľa odhadov ALCOVE

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneho sa