Preskočiť na hlavný obsah

Smerom k jádru

 Ako doprevádzať mladých ľudí k Stredobodu života

Táto malá ale hodnotná brožúrka je určená rodičom, učiteľom, duchovným, vychovávateľom a vedúcim mládežníckych krúžkov.
Hľadať svoje miesto v živote znamená vydať sa na akési vnútorné putovanie smerom k jadru svojho bytia, nájsť stredobod svojho života a na ňom postaviť svoju budúcnosť. Tu je vysvetlené, čo je podstatou ťažiskového bodu, ktorý sa nazýva „stredobod života“, objasňuje, aký je jeho význam po stránke psychologickej a aj viery. Autor – odborník si všíma, ako sa h hľadaniu stredobodu stavajú dnes mladí ľudia a načrtáva cestu, ako doprevádzať mladého človeka pri jeho hľadaní, aby sa do jeho stredobodu stále viac a viac dostávalo veľkonočné tajomstvo smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista a mohlo sa stať základom odvážnych rozhodnutí.

Centrum a či stredobod je najvýznamnejším obrazom vo všetkých kultúrach, obraz, ktorý vyjadruje poriadok, harmóniu, podstatu, rovnováhu a silu a na ňom postaviť svoj životný príbeh.6. Každý človek potrebuje mať svoj stredobod nezávisle na svojom náboženskom alebo filozofickom presvedčení. Stredobod neznamená mať isté ideály, ale je to niečo, čo dokáže dať zmysel existencii, konaniu, láske i utrpeniu, žitiu i umieraniu; všetkému, vzhľadom k minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Cieľ: realizovať svoju identitu, povolanie, poslanie. Také rozhodnutie zaručuje, že človek neprežíva svoj život pasívne a apaticky. Stredobod je teda akýmsi konštantným referenčným bodom života. Na jednej strane odpovedá na základné potreby ľudskej bytosti (logos, eros, a patos), na druhej strane je tým, v čom človek poznáva seba samého, identitu svojho povolania a poslania.
Stredobod je nielen cieľom ale i východiskom. V ľudskom živote pôsobí sila dostredivá i odstredivá, moment kontemplatívny i aktívny, klasické polarity medzi povolaným niekým k poslaniu k niekomu, medzi milovať a byť milovaný, medzi milovať a viesť k láske.
Hľadanie a voľba stredobodu sú dôležité v procese vývoja mladých.
Umením výchovy je pomôcť mladým pochopiť, a im ukázať hľadať ten definitívny vzťažný bod – centrum. 17.
Dnes rozoznávame štyri typy mladých, ktorí hľadajú svoj stredobod a to:
1.)egocentrici, (narcistické „ja“), typickí „adoscelenti“, to sú dospelí vekom ale nie chovaním. V ich živote všetko vychádza z „ja“ a smeruje k „ja“. Neťahá ich to k hodnotám. Majú problém prijať sami seba a zúfalo sa snažia sa zviditeľniť.
2.)exentrici, neschopní dať životu plný a trvalý zmysel. (sex, peniaze, úspech), žijú mimo pravdy, vnútorne roztrieštení. Potrebujú sa vymykať z normálnosti, aby mali pocit vlastnej jedinečnosti. Takým bol výstredný italský spevák Vasco Rossi.
3.)acentrici – indiferentní, prázdni, prelietaví, povrchní, žijú vo virtuálnych vzťahoch, z ničoho sa netešia, v ničom nenachádzajú vlastnú identitu. Nič nebere vážne.
4. hypercentrici – stredobod majú, ale nesprávny. Pre nich existuje len ich názor. Používajú svoj stredobod k tomu, aby v ňom našli silu, ktorú nemajú, či aby za svoj mýlny stredobod schovali svoje osobné problémy. Často sa tento ich postoj zablokuje, zatvrdí, bráni im chápať názory druhých a pri tom absolutizujú svoje vlastné názory. Chcú prispôsobovať skutočnosť i druhých ľudí k sebe samým. Nie sú schopní sa zmeniť, nič iného nemá pre nich význam, pre nich existuje len ich názor.
*Existujú styčné body, hlavne tie, ktoré by mohli poukázať na výchovné etapy a postupy, ktorých prostredníctvom je možné pomáhať mladému človekovi; vzťah k pravde, o neustále úsilie k pravde, nezávisle na subjekte a na jeho citoch, priblížiť sa k svojmu stredobodu, k objektívnej pravde mať vzťah. Tu je niekoľko pedagogických zásad:
Predovšetkým sa jedná o výchovu k zmyslu pre objektivitu. Objektivita má prednosť pred subjektivitou a mladý človek sa to musí naučiť. Objektivita je zárukou cesty k vlastnej subjektivite, aby sa taká subjektivita nestala cestou k chaosu. – Dôležité a rozhodujúce je jedno cvičenie: Naučiť sa čítať vlastný život v optike Ježišovej Paschy.
Stredobod v živote kresťana je veľkonočné tajomstvo, ale musí sa stáť pravdivým na úrovni výchovy a každodenného života.
Pevný stredobod nedovoľuje premárniť ani kúsok z vlastnej ľudskosti a osobnosti. Všetko má zmysel, aj sexualita. Veľkonočná nádej predstavuje najvyššiu možnosť vyjadrenia a zhodnotenia vlastnej citovo –sexuálnej energie pre získanie ducha a sily. Je teda potrebné, aby kríž každodenne sexualitu:
posúdil v každom jej prejave, počnúc popudmi až po nepriznané túžby (rozoznať falošnú lásku);
očisťoval, aby sa srdce, milujúc „iba“ Boha, naučilo milovať ako on, teda hlboko a všetkých; orientoval, k základom – k láske prvej a poslednej, ktorá je vliata do každého srdca, k láske, v ktorej sú obsiahnuté všetky ostatné lásky a ktorú musí poslúchať každý pravý cit; oslobodzoval od každého strachu a zúfalstva, od sebectva a domýšľavosti, od obáv o seba a uzavretosti voči druhým..., teda od čohokoľvek, čo je znakom prvotného strachu človeka – strachu, že nie je dostatočne hodný lásky;
spasil, aby človek vo svojom tele viac poznával a „prežíval“ Ducha, ktorý ho činí plodným.
Treťou charakteristikou životného stredobodu je schopnosť uviesť do pohybu rozhodovací proces subjektu, podnecuje z zaujatiu stanoviska. Kto nemá stredobod, tomu uniká i logika života ako povolanie, nemôže učiniť správnu životnú voľbu, ale je skôr potom celým svojim životom akoby postrkovaný a sácaný.

Amadeo Cencini: Směrem k jádru. Vydali Paulinky2007.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alzheimerova nemoc - šanca na väčšiu ľudskosť

  Táto nemoc sa stáva spoločenským problémom napriek lekárskemu pokroku. Návrat ku kresťanskej podstate. (Informácia je užitočná pre ošetrovateľov tejto choroby, ale i pedagógovia a rodičia pre výchovou deti si tu nájdu svoje, a aj takí, ktorí sú pred dôchodcovským vekom, ale vo viere sú vlažní alebo dokonca ateisti). Alzheimerova nemoc nie je nevyliečiteľná, ešte nie. Možno sa blížime k téme s aforizmom kolumbijského filozofa a esejistu Nicolása Goméza Davilu, ktorý povedal: „Opravdivé problémy nemajú žiadne riešenie, len svoje dejiny.“ Riešenie by sa mohlo nájsť v budúcnosti, ale teraz sa zdá, zo súčasného pohľadu, že sa bude problém len zväčšovať. Niektoré čísla by to mohli len podtrhnúť: Dnes máme podľa údajov Nemeckej Alzheimerovej spoločnosti 1,4 miliónov pacientov s touto nemocou v Nemecku, za desať rokov to bude podľa odhadov odborníkov najmenej dva milióny. A to neplatí len pre Nemecko. Rýchle starnutie populácie v Európe umocňuje tento problém v celej EÚ. Podľa odhadov ALCOVE

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneho sa