Preskočiť na hlavný obsah

Relikvie svätých a ich rozpoznávanie

 „Bola som poučená, že čo svet svetom stojí, žiaden človek nemal taký dar rozpoznávania ostatkov, aký mne prepožičal Boh, a to preto, lebo táto vec veľmi upadla a bolo nutné, aby bola zasa vzkriesená“. A. Katarína Emmerichová nadprirodzeným spôsobom spoznáva prítomnosť svätých relikvii a spoznáva detaily zo života týchto svätcov, a prítomnosť týchto relikvii ochraňuje a posväcuje dnes ľudí veriacich a túžiacich.

*Perpetua a Felicita. Ustavične som videla videnia z ich mladosti. Dom Perpetuiných rodičov bol na voľnom priestranstve, bol dosť veľký s dvorom a záhradou. Tu sa hrávali obe deti, na kresťanky a na mučenice. Felicitini rodičia boli tajní kresťania. Felicita bola nežná, pekná. Perpetua mala v svojich pohyboch čosi smelé, mužské. Obe sa potom vydali. V noci chodievali za hradby mesta, na tajné odľahlé miesto, do akejsi pivnice, kde bolo zhromaždených asi tridsať ľudí pri vyučovaní katechézy. Videla som, ako ich manželia, aby sa vyhli prenasledovaniu kresťanov, sa s nimi rozlúčili a odišli preč. Na druhý deň zrána čata vojakov prepadla dom Perpetuy a ženy odviedli do podzemného žalára, v ktorom už bolo veľa kresťanov. Videla som, ako sa Perpetua zhovára s predstavenými a zastáva sa uväznených. Potom bola Perpetua mučená divokou kravou. V strede dvora boli nízke sedadlá, na ktoré niektorých odvliekli a podrezávali im hrdlá. Bolo to strašné. Perpetuina statočnosť obrátila veľa pohanov a žalár sa čoskoro zasa naplnil.

* Svätý Izidor. Tohto svätého sedliaka som videla vo viacerých videniach z jeho života., keď sa ujal hospodárstva. Nosil hnedú kazajku, nohavice so šnúrkami, hranatú pokrývku, akýsi baret. Bol to krásny muž a nemal sedliacku tvár, bolo v ňom čosi jemného. Jeho žena bola vysoká, krásna, aj svätá. Mali chlapca. Ich dom stál na šírom poli, pol hodiny od mesta. V dome bol poriadok a čistota. Všetko robili s modlitbou, vždy prežehnali každé jedlo. Keď prišiel na pole, skôr ako sa pustil do práce, pole požehnal. Keď obrábal pole, dostával nadprirodzenú pomoc. Často niekoľko pluhov, do ktorých boli zapriahnuté biele voly a ktoré viedli svetlé zjavy, pred ním jeho brázdu na poli naoralo. Často mal poorané, ani sa nenazdal, jeho myšlienky boli stále zatúlané pri Bohu. Keď počul vyzváňať zvony, nechal všetko na poli a ponáhľal sa na sv. omšu či pobožnosť. Tam bol úplne vo vytržení. Potom, keď sa vrátil späť na pole, jeho práca bola už dokončená. Inokedy, keď sa v kostole modlil, bolo mu oznámené, že mu vlk trhá koňa. On kľačiac, poručil tú vec Bohu a potom sa vrátil na pole. Uvidel, že pred koňom leží zabitý vlk. I jeho ženu som vídala pri ňom na poli, ako obaja kopali pole a vedľa nich som vídala veľa neviditeľných pracovníkov, takže mali pole veľmi rýchlo pokopané. Jeho pole rodilo viac a krajšie ako ostatné polia. Videla som, ako všetko rozdávali chudobným. Doma neraz nič neostalo. Potom, dôverujúc Bohu, všade hľadali a našli značné zásoby. Videla som, nepriatelia mu chceli znivočiť dobytok, keď odišiel na svätú omšu, ale nepodarilo sa im to, boli odohnaní. Videla som ho aj medzi svätcami v jeho sedliackom odeve; raz ako žiariaceho ducha.

* Dve kosti zabalené do handričiek a omotané zlatým drôtom. Povedala: Jeden je Štefan, ó aký to poklad! Druhý je Vavrinec. Štefan má na sebe biele židovské kňazské rúcho, široký pás, je to krásny junák, v ruke drží palmu. Vavrinec, rodený Španiel, si naozaj neobyčajne uctieval Oltárnu sviatosť. Videl, keď kňaz tajne niesol Oltárnu sviatosť k malomocnej, ležala v polorozpadnutej chyži. Chorá vyvrátila svätú hostiu aj so zvratkami z úst na zem. Kňaz ostal vydesený a nevedel, ako vytiahnuť Oltárnu sviatosť z takej nečistoty. Vavrinec to pozoroval z úkrytu, vbehol do izby a potlačiac všetku ošklivosť, vrhol sa na vývratky a Pánovo Telo s najhlbšou úctou vzal do svojich pier. Pre toto hrdinské prekonanie seba, Boh mu dal milosť veľkej statočnosti a nepremožiteľnej sily. Bolo mi povedané, že jeho rodičia ho splodili v čase odriekania po svätom prijímaní v stave milosti, cudnosti a kajúcnosti, takže už pri splodení bol zasvätený Bohu a preto dostal dar, že veľmi skoro uctieval Oltárnu sviatosť a dokázal ju vycítiť. Mala som nesmiernu radosť, keď som videla, že dieťa Vavrinec bolo splodené tak, ako by sa aspoň v mojom myslení mali plodiť deti v kresťanskom manželstve.

Vavrinec so súhlasom rodičov , odišiel do Ríma, medzi najsvätejších kňazov. Navštevoval chorých a uväznených. Pápežovi Sixtovi asistoval. Chorých uzdravoval, chudobným pomáhal zlatom a peniazmi, po pivniciach a katakombách. Vojaci Vavrinca zadržali a mučili, lebo hovoril o pokladoch. Mučenie trvalo celú noc, pokračovalo na ražni, pri tom žartoval. Nosil diakonské biele rúcho, pás a štólu. Pochoval ho Hypolit s kňazom Justínom. Raz sa mi Vavrinec zjavil, keď som mala pochybnosti o prijímaní Oltárnej sviatosti. Vykreslila som mu stav svojej duše, povedal mi, že na sväté prijímanie môžem ísť na druhý deň.

* Spoznala som kosť svätého Hypolita. Jeho otec skoro zomrel. Matka bola neznášanlivá žena, k chudobným hrubá, pyšná. Bola rozhádaná s inou chudobnou ženou, potupovala ju a vyhnala z domu. Chlapcovi Hypolitovi to bolo ľúto, tajne to odčiňoval. Videla som, ako v jeho mladosti boli položené korene nasledujúcich milosti. Videla som, aké milosti sa spájajú so šľachetnými činmi, i keď ich vykonávajú pohania. Stal sa vojakom. Dojalo ho, keď Vavrinec priviedol k cisárovi chudobných, ukazujúc mu ich ako cirkevné poklady. Tiež bol umučený s asi dvadsiatimi kresťanmi.

* Svätú Uršuľu a jej družky pobili Huni okolo r. 450 pred zneuctením pri Kolíne. Uršuľa a jej rodičia boli kresťania, žili v nejakom anglickom meste, v ohradenom dome. Uršuľa bola vodkyňou svojich desiatich družiek, neboli kresťanky. Cvičila s nimi na rozkaz svojho anjela strážneho, naháňali sa, šermovali a hádzali kópiou. Otec im obstaral člny a učili sa veslovať, bojovať na mori. Po troch rokoch cvičenia boli všetky panny jedna myseľ a jedno srdce a dali sa všetky pokrstiť. Mali sa vydať za bojovníkov, ale Pán Boh mal s nimi iné plány. Kým doplávali do Kolína, niekoľkokrát ich zastavili hliadky divokých národov. Uršuľa svoje družky pripravovala na mučeníctvo. Cestou spievali nábožné piesne a sa modlili a bránili sa proti Hunom v bojovom zoskupení. Túto obranu režíroval anjel strážny, aby získali čas, vzdali sa na mučenícku smrť. Zakrátko Huni odtiahli.

* Svätá Katarína pochádzala z rodiny pohanskej kňažky Merkúrie. Otec Kosta, z kráľovského rodu. Katarínu vnútorným osvecovaním poučoval Boh. Bola tajne pokrstená v katakombách, dostala veľkú múdrosť. Mala 12 rokov, keď jej v náručí umierala matka. Matku poučila o kresťanstve a pokrstila. Kresťania boli zo strany pohanov veľmi prenasledovaní. Patriarcha Theonas umiernenosťou dokázal, aby kresťania sa ani slovkom nedotkli modlárstva pohanov. Z toho vznikla veľmi nebezpečná znášanlivosť s pohanmi a vlažnosť kresťanov, úpadok viery. Vtedy Boh dopustil, aby Katarína, vďaka svojmu osvieteniu a plamennej horlivosti mnohých vyburcovala. V Alexandrii ju prinútili jej pohanskí príbuzní ísť obetovať do pohanského chrámu. Keď v chráme s veľkou pompéznosťou prinášali modlám obete, Katarína s nadšením prevrhla oltáre i nádoby a hlasno vystúpila proti ohavnosti modloslužobníctva, a ohlasovala Ježiša Krista. Vrhli ju do žalára. Katarína mala 16 rokov, keď bola v r. 299 umučená. Anjeli odniesli jej telo na neprístupný vrchol hory Sinaj a až po niekoľkých storočiach to Boh ukázal niektorému pustovníkovi. Videla som, na upätí Sinaja je kaplnka, v nej sú kosti svätej Kataríny. Videla som tu kosti i Jakuba a Jozefa, ktoré Izraeliti priniesli z Egypta.

* Rozprávanie ustavične prerušovala výkrikmi obdivu nad krásou, poriadkom a neporušenosťou všetkého, aj keď účastníci ešte neboli kresťania, hoci nesmierne túžili sa stať kresťanmi a preto zachovávali kresťanské mravy a obyčaje. Kréta, povedala, je dlhý a úzky rozoklaný ostrov. Zámok svätej Datuly bol veľmi krásny a veľký. Tu si Pontianus odviedol Datulu ako nevestu zo zámku jej bratov. Mali veľa detí a aj čeľade. Každé dieťa malo svojho vychovávateľa a mnoho sluhov a služiek na rozličné činnosti. Deň predtým pristál Pontianus loďou plnou vojakov, sluhov i darov. V nevestinej družine nebolo nič dojemnejšie ako radosť služobníctva a otrokov, radostne jasali. Rozveselené zástupy ľudí vítali ženícha kvetinami a detské zbory spevmi. Sprievod so ženíchom postupovali za stáleho jasania a rozdávali dary. Najkrajšia bola nevesta Datula, na jej rúchu na srdci som videla žiariť vyšívaný pás s ostatkami Najsvätejšej krvi. Bola akousi živou monštranciou.

* Uctievanie relikvii sa datuje už od ranného kresťanstva. V spise z r.156 z umučenia sv. Polykarpa. A ako s nimi zaobchádzať a uctievať, na to sú cirkevné predpisy.

Kniha: RELIKVIE SVäTÝCH a ich rozpoznávanie z vydavateľstva ZAEX, r.2017. Zostavil Ľudovít Gabriš, kňaz.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alzheimerova nemoc - šanca na väčšiu ľudskosť

  Táto nemoc sa stáva spoločenským problémom napriek lekárskemu pokroku. Návrat ku kresťanskej podstate. (Informácia je užitočná pre ošetrovateľov tejto choroby, ale i pedagógovia a rodičia pre výchovou deti si tu nájdu svoje, a aj takí, ktorí sú pred dôchodcovským vekom, ale vo viere sú vlažní alebo dokonca ateisti). Alzheimerova nemoc nie je nevyliečiteľná, ešte nie. Možno sa blížime k téme s aforizmom kolumbijského filozofa a esejistu Nicolása Goméza Davilu, ktorý povedal: „Opravdivé problémy nemajú žiadne riešenie, len svoje dejiny.“ Riešenie by sa mohlo nájsť v budúcnosti, ale teraz sa zdá, zo súčasného pohľadu, že sa bude problém len zväčšovať. Niektoré čísla by to mohli len podtrhnúť: Dnes máme podľa údajov Nemeckej Alzheimerovej spoločnosti 1,4 miliónov pacientov s touto nemocou v Nemecku, za desať rokov to bude podľa odhadov odborníkov najmenej dva milióny. A to neplatí len pre Nemecko. Rýchle starnutie populácie v Európe umocňuje tento problém v celej EÚ. Podľa odhadov ALCOVE

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneho sa