Preskočiť na hlavný obsah

Naše doba a hlubiny tajemství (J. Fiksa)

 Kniha od Ing. J. Fiksa českého svetoznámeho vedca oboru el.- magnetického poľa a žiarenia poctivo rozoberá otázky času a večnosti, pôvodu života, vierohodnosti Biblie, tajomstva utrpenia a dedičnej viny. Varuje pred dnešným nebezpečím ateistického liberalizmu, vraždám, satanizmom, anarchiou a vandalizmom.

K zlepšeniu stavu by pomohla masová estetická výchova a morálne odborné vzdelávanie, hlavne kňazov. Kniha je určená aj študentom, ktorých znepokojuje kríza spoločnosti a nedostatočne diskutované problémy viery v Boha.7. Počítače zrýchlili tempo života informáciami materialistického sveta a demagógiami všetkého druhu. Vyrastá robotizovaný človek, ktorý už zabudol na zmysel života a odhodením viery v Boha sa stáva veličinou so zvieracími pudmi. 8. Jediná prekážka, ktorá by mohla zastaviť prehlbovanie tragickej situácie je a musí byť živá viera, používanie prirodzeného svetla rozumu.
Náboženská výchova detí prevážne zaniká v dospievaní, preto musí byť doplňovaná nadstavbou nábožensko – filozofickým vzdelávaním v spolupráci s rodičmi, aby miesto viery mechanicky a zvykove prevzatej, získali zrelú vieru, zvlášť na cirkevných školách. Tiež bohoslovcov treba lepšie pripravovať na konfrontáciu s falošnou populistickou vedou a dobre by mali poznať reálny život, od ktorého by nemali byť odtrhnutí. Často sa hanbíme verejne prejaviť svoju vieru, čo je chyba. Ľahostajnosť je ďalším problémom. Nepodliehať nátlakom a sugescii populistických osobností.
17. Kríza súčasného myslenia, neschopnosť logického uvažovania. Úpadok morálky, situácia je dnes horšia ako v antickom Ríme. 21. Stav vedy, cirkvi a viery. Vyrastá nová generácia bez zábran, plná cynizmu, ktorá pripraví ešte hroznejšiu budúcnosť. Zdá sa, že mnohí kňazi to nevidia ani nepočujú. Za komunistickej perzekúcie kňazi obstáli znamenite. 24. Pomaly sa vytráca liturgická krása a poézia hudby. Vytvára sa zradná a nebezpečná filozofia, že tí chytrejší a silnejší majú právo podľa zákona prírody podmaňovať si slabších. Boh – Stvoriteľ tu nemá miesto, nahradili ho pojmom „matka príroda“. Ale podľa Božích zákonov existujeme, jeho geniálne obdivuhodné diela, hviezdne termonukleárne reaktory, fantastický svet živej hmoty. Existuje rada otázok, ktoré nevieme jednoznačne vysvetliť. Napr.: vznik človeka, tajomstvo bolesti, tajomstvo zvierat, problém času a večnosti, dedičné viny a tresty, tajomstvo Najs. Trojice. V ďalšej časti autor hľadá a približuje odpovede.
35. Prvá otázka, stvorenie. Neverci napadli Bibliu s posmechom: „Je tam uvedené, že Boh prvého dňa stvoril svetlo, ale až štvrtého dňa stvoril, slnko, mesiac a hviezdy?“ Moderná fyzika dnes prijíma názor, že vesmír vznikol po veľkom tresku mohutným výronom žiarenia. Tak sa zdá, že to bolo predsa svetlo to žiarenie. Ďalej evocionalisti síce tvrdia, že človek a opica majú spoločného predka, ale...Pojem tzv. zvieracej inteligencii je ošemetný. Kde zaradiť delfínov? Ani génová podobnosť, v ktorej sú tieto orgány zakódované, nie je dostatočným dôkazom. 39. Vedci na univerzite vo Ferrare zistili, že genetické dedičstvo DNA od neandrtalcov nemáme, takže nie sme ich potomkovia, ani s homo sapiens nie. Ale napriek tomu evolučná teória je doslova vtĺkaná do detí aj pomocou tzv. „vedeckých“ kreslených filmov. Je to aj v rozpore s katolíckou vierou. 67 Dedičnosť viny a tresty. Je to do značnej miery tajomstvo. Skaza Jeruzalema v r. 70. Že boli potrestaní deti i vnuci za hriechy svojich otcov i dedov? Potrestaní potomci neboli mravne lepší ako ich predkovia. Či netrvá trest na židovskom národe až doteraz? Vzpomeňme si na ich rozptýlenie, prenasledovanie, holokaust, terajšie nepokoje v Palestíne. Takže nielen dedičná vina ale aj vina potomkov. Tieto úvahy platia pre každý národ i pre celé ľudstvo.
V televízii bol film „Hitler“. Ako je možné, že taký maniak ovládal masy a strhol svet do katastrofy. Odpoveď: Obludný vzostup býva umožnený tým, že dobrí nerobia nič proti tomu, alebo málo.

Z kresťanskej knižnice Púchov, 2008. Kniha z MCM.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alan Ames - Príbehy lásky

  Je ich v tomto dielku zaznamenaných vyše 50, sú inšpirované, vlastne podané P. Ježišom a Pannou Máriou Alanovi Amesovi a pred napísaním ich prekonzultoval s duchovným vodcom o. Gerardom Dickinsonom z Austrálie. Každý život na zemi sa môže stať ďalším príbehom lásky zapísaným do Ježišovho srdca. Všetky tieto sú vynikajúce a tu je niekoľko inšpirujúcich ukážok: *Bol istý muž, silný, nikoho nepotreboval, spoliehal sa na seba. Ochorel a potreboval pomoc druhých. Bol iný muž, slabý, neschopný, ale vždy sa obrátil na Boha o pomoc. V jeden deň sa títo dvaja muži stretli a silný muž teraz prijal od slabého pomoc a čudoval sa a hovorí slabšiemu: „Odkiaľ berieš tú silu?“ Hovorí: „Dáva mi ju Boh ako dar, o ktorý sa delím s inými. Nezáviď mi, len sa obráť na Boha a dá ti ako dáva mne. On má dosť sily pre každého“. 12. *Raz, keď som sa rozprával so skupinou mojich učeníkov, jeden sa spýtal: „Pane, si Mesiáš?“. Odvetil som otázkou: „Čo si myslíš ty?“ Jeho odpoveď: „Neviem, si dobrý, svätý“. Pozrel

Upaľovanie čarodejníc a inkvizícia

  Boli to zvlášť svetské vlády, ktoré prenasledovali čarodejky ako rušiteľky pokoja, a pre škodenie čarami. Inkvizícia bola zriadená k sledovaniu heréz a heretikov. Čarodejnicami sa začala zaoberať až na konci stredoveku a čarodejnice neboli hlavným predmetom záujmu. Prenasledovania čarodejníc bolo kruté, konali sa po skončení stredoveku, teda v novoveku. Čo sa týka „Kladiva na čarodejnice“ z r. 1487, tento spis choromyseľného dominikána Kramera inkvizícia ihneď odmietla a bol daný na index. Ale svetské súdy ho používali(11). Už od dávnoveku, vo všetkých svetových kultúrach boli ľudia, ktorí verili a veria, že existujú osoby, ktoré môžu pôsobiť na ľudí a toto pôsobenie v tých kultúrach je označené za nadprirodzené. Vplyv môže byť kladný (liečitelia), alebo záporný, škodlivý (čarodejnice, „čierna mágia“, zaklínači, pakt s diablom). Tak dochádzalo v dejinách k vlnám prenasledovania čarodejníc. V Afrike čarodejnice fungujú dodnes. V Tanzánii každoročne sú z čarodejníctva obžalované a usmr