Preskočiť na hlavný obsah

Umenie milovať

 Je láska umenie? Alebo je to prežitie príjemných pocitov?

Významný psychológ USA Erich Fromm dokazuje, že každé úsilie o lásku stroskotá, ak sa nepodujme čo najaktívnejšie rozvinúť celú svoju osobnosť. Nájsť uspokojenie v individuálnej láske nie je možné bez schopnosti milovať blížneho.- Muž i žena nosia v sebe princíp prijímania i prenikania hmoty i ducha, nájdu spojenia vo svojom vnútri len v spojení svojej mužskej a ženskej polarity, čo vyplýva z biblickej rozpravy o stvorení Evy z Adamovho rebra. Tato polarita je základom všetkej tvorivej schopnosti, i v styku medzi ľuďmi, biologicky, ale i v psychologickej oblasti. U homosexuálov sa toto polarizované spojenie neuskutočňuje, ale ani u heterosexuála, ktorý nevie milovať. Ďalej kniha pojednáva:

Kniha širšie pojednáva o láske medzi rodičmi a deťmi , čo je zdravý vývoj a čo je neuroticky. O bratskej láske. O materinskej láske. O erotickej láske. O sebeckej láske. O láske k Bohu.

Rozklad lásky dnes v západnej spoločnosti je skutočnosť a je to spôsobené kapitalistickým spôsobom trhového hospodárstva. Spoločnosť je riadená manažérskou byrokraciou a profesionálnymi politikmi. Je stále väčšia centralizácia a koncentrácia kapitálu. Motivácia ľudí je určovaná masovou sugesciou , ich cieľom je vyrobiť viac a spotrebovať viac, o to sa starajú reklamy. Všetko je podriadené ekonomickým cieľom. Z prostriedkov sa stál účel, pracujúci človek je automat dobre živený, dobre šatený, ale bez záujmu o špecificky ľudské hodnoty, o zmysel života. Moderný človek je vtiahnutý do trendu konzumu, kupuje stále nové veci, a odcudzuje sa sám sebe. Situácia v láske odpovedá tomuto spoločenskému charakteru, ide taktiež o formy rozkladu lásky, je to patológia lásky, ktorá má viac foriem. I keď v niektorých manželstvách to funkčne funguje, ale po celý život ostávajú navzájom cudzí, cudzí duchom, vnútrom. V istom čase sa mylne považovalo za šťastné manželstvo sexuálne uspokojenie a tak sa vymýšľali techniky. Láska nie je výsledkom pohlavného uspokojovania. Významný psychoanalytik H.S. Sullivan lásku a pohlavnosť prísne rozlišuje. Láska ako vzájomné pohlavné ukojenie a lásku ako útočište pred samotou sú dve formy rozkladu lásky v modernej spoločnosti. Ľudia sú plní úzkosti, chýbajú im zásady, korene. Je to citová nezrelosť a vedie k poruchám a konfliktom.

Praktická časť lásky ako každé umenie, má svoje pravidlá. Je to disciplína – poriadok, sústredenosť, trpezlivosť, objektivita. Toto sú to prístupové cesty k cieľu milovať. Kto sa chce naučiť umeniu milovať, musí začať cvičiť sa v týchto disciplínách celým životom.

Disciplína – poriadok. Ide o zmysel k poriadku v celom živote, v každom konaní a vždy, nielen vtedy, keď má „náladu“. To vyžaduje napr.: vstávať pravidelne, mať cez deň v programe čítanie, meditáciu, počúvať hudbu, atď. Neprevádzať únikovú činnosť aspoň nie nad určité minimum, ako je čítanie detektívok, vysedávanie v kinách, pred TV, neprejedať sa, nepiť nad mieru, atď., aby sa to stalo výrazom vlastnej vôle.

Sústredenosť je ešte vzácnejšia ako disciplína. Naša kultúra vedie k rozptýleniu. Robíte mnoho vecí naraz: čítate, pozeráte TV, fajčíte, jete, hovoríte. Sedieť kľudne je pre mnohých problém. Treba odstrániť rušivé predstavy a myšlienky, pri modlitbe, pri každej činnosti. Fajčenie je jeden zo symptómu neschopnosti sa sústrediť; zamestnáva ruky, ústa i nos. Vyhýbať sa podľa možnosti triviálnym (otrepaným, všedným) rozhovorom, keď sa hovorí vo frázach, keď v tom, čo hovoria, nie je ich srdce. Sú ľudia, ktorí myslia a hovoria triviálne, ktorí štebotajú miesto hovorenia, miesto aby mysleli, vyslovujú fráze. Treba vedieť a chcieť počúvať. Každá činnosť, ktorá sa prevádza sústredene vzpružuje človeka, nesústredenosť vyvoláva ospalosť. Sústrediť sa znamená žiť plne v prítomnosti a zvlášť ľudia, ktorí sa milujú, majú sa v tom cvičiť, naučiť sa byť si blízko a neunikať od seba. Priemerný človek je citlivý k svojim telesným procesom, všíma si zmien, bolesť, skleslosť, depresie, sklon k snívaniu s otvorenými očami, k únikovým tendenciám. Čo sa stalo? Ak má byť človek k sebe citlivý, musí mať pred sebou obraz zdravého ľudského fungovania a kde ho má získať, ak sa sním nestretol v detstve a ani potom v živote. Zatiaľ, čo sa vyučuje vedomostiam, uniká nám, že sa nevyučuje tomu, čo je pre vývoj človeka najdôležitejšie, tomu, čo môže poskytnúť styk so zrelým, milujúcim človekom.

V dnešnej spoločnosti muži, ktorí sú obdivovaní a napodobňovaní, sú všetko možné, len nie nositelia významných duchovných vlastnosti , ako tomu bolo v minulosti, napr. učiteľ nebol len vzdelávateľ, jeho funkciou bolo predovšetkým prenášať určité duchovné kvality a spôsoby života. Vtedy vznikli i veľké diela umelecké. Tradíciou ich preberajú generácie, pritom tradícia nemá prioritu odovzdávať len znalosti, ale predovšetkým ide o odovzdanie určitého druhu ľudských rysov. Ak budúce generácie nebudú schopné vidieť a prevziať tieto rysy, celá kultúra dejín uviazne, ako čosi zastaralé, i keď znalosti sa budú odovzdávať aj rozvíjať. – Láska, láska zrelá, je však jedinou rozumnou a uspokojivou odpoveďou na problém ľudskej existencie a keďže je jej dnes nedostatok, bolo by treba kritizovať spoločensko-hospodárske podmienky , ktoré na tom nesú vinu.

Tretí činiteľ je trpezlivosť, avšak celá priemyslová sústava podporuje opak: rýchlosť, na všetko, na výrobu, na autá. V mnohých prípadoch ľudské hodnoty sa určujú ekonomickými hodnotami. Uvažuje sa, že čo je dobré pre stroj, musí byť dobré i pre človeka. Moderný človek si myslí, že stráca čas, keď nerobí veci rýchle.

Objektivita. Umeniu milovať prekáža dnes i narcistická orientácia. Taký človek prežíva len to, čo je v ňom samom a javy vonkajšieho sveta prežíva len z hľadiska ich užitočnosti alebo nebezpečia pre človeka. Koľko rodičov prežíva reakcie dieťaťa len z toho hľadiska, či je poslušné, či im poskytuje potešenie. Koľko našich špatných činov dokážeme ospravedlniť našimi ušľachtilými cieľmi, ktorým slúžia. Všetky formy psychóz vykazujú neschopnosť k objektivite. Pre duševne chorého jediná realita, ktorá existuje, je jeho vnútorná realita, realita jeho obáv a prianí. Duševne chorý či sničkár je úplne neschopný objektívneho pohľadu na svet. Nedostatok objektivity môže byť v manželstve, vo vzťahu k iným národom. Opakom narcistickej orientácie je objektivita – schopnosť vidieť ľudí a veci tak, aké sú. Byť objektívny, používať svojho rozumu je možné len vtedy, keď človek dozreje k pokore. Pokora a objektivita sú nerozlučné, tak ako láska. Kto získal schopnosť k objektivite a rozumu, ten prešiel pol cesty k umeniu milovať, ale musí ju prejaviť ku každému človekovi, s kým príde do styku. Prax lásky vyžaduje prax viery. Čo je viera? Čo je racionálna viera? Čo je iracionálna viera? „Ja“ je jadro našej osobnosti. Láska je aj akt viery. Je to aktivita, vnútorná aktivita.

Táto odborná analýza na rozpad spoločnosti na západe od Ericha Fromma bola napísaná pred 50-rokmi. Jeho kniha sa stala jednou z najvýznamnejších v dnešnom 20. storočí, v Čechách je znovu vydaná. Dalo by sa z nej veľa poučiť, ale hoci pred 50 rokmi varoval pred negatívami kapitalistického spôsobu trhového hospodárstva, nerešpektovalo sa to a nerešpektuje sa to ani dnes.

Z kresťanskej knižnice Púchov, 2006. Knihu vydal Český klub Praha, 2006.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret musí zasadiť do súra

Alzheimerova nemoc - šanca na väčšiu ľudskosť

  Táto nemoc sa stáva spoločenským problémom napriek lekárskemu pokroku. Návrat ku kresťanskej podstate. (Informácia je užitočná pre ošetrovateľov tejto choroby, ale i pedagógovia a rodičia pre výchovou deti si tu nájdu svoje, a aj takí, ktorí sú pred dôchodcovským vekom, ale vo viere sú vlažní alebo dokonca ateisti). Alzheimerova nemoc nie je nevyliečiteľná, ešte nie. Možno sa blížime k téme s aforizmom kolumbijského filozofa a esejistu Nicolása Goméza Davilu, ktorý povedal: „Opravdivé problémy nemajú žiadne riešenie, len svoje dejiny.“ Riešenie by sa mohlo nájsť v budúcnosti, ale teraz sa zdá, zo súčasného pohľadu, že sa bude problém len zväčšovať. Niektoré čísla by to mohli len podtrhnúť: Dnes máme podľa údajov Nemeckej Alzheimerovej spoločnosti 1,4 miliónov pacientov s touto nemocou v Nemecku, za desať rokov to bude podľa odhadov odborníkov najmenej dva milióny. A to neplatí len pre Nemecko. Rýchle starnutie populácie v Európe umocňuje tento problém v celej EÚ. Podľa odhadov ALCOVE

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneho sa