Preskočiť na hlavný obsah

Tvoje dieťa a drogy

 Táto odborná kniha od Dr. R. Campbell z USA radí rodičom a pedagogickým pracovníkom, pretože málokto vie pochopiť všetky príčiny vedúce k užívaniu drog, a i keď majú dobrú snahu pomôcť deťom, pri pomoci zlyhávajú. Ako sa prejavuje závislosť? Kto je na vine? Ako môžu rodičia zavčasu zbadať, že ich dieťa berie drogy. Ako dieťa chrániť vopred preventívne a pomôcť mu k šťastnému životu bez drogy. MUDr. J. Kraus konštatuje, že na Slovensku od r. 1994 počet drogovo závislých stúpa.

*Fyzická závislosť sa síce lieči, avšak podstatné príčiny problému závislosti na droge prevážne sa neliečia. Dieťa len navonok budí dojem, že mu bola podaná pomocná ruka, avšak skôr či neskôr nájdu cestu k drogám znovu. Počet užívateľov drog rapídne stúpa. Neexistujú drogy, ktoré by nezanechali následky, zvlášť v nervovom systéme. Učitelia sú znepokojení, zvlášť cez letné prázdniny sa školáci oddávajú drogám a často o tom rodičia ani netušia. – Ako viesť rozhovor, keď zistíte, že vaše dieťa experimentuje s drogami. Rozhovor by mal byť dialogicky, s láskou. Žiadne dieťa dnes nie je imúnne, dnes skoro každé dieťa sa dostane do kontaktu s drogami a bude musieť sa rozhodnúť, či ich vyskúša alebo nie. Neodkladajte tento rozhovor, až vaše dieťa bude dospievať. Využite situáciu, keď sa objaví v TV alebo v novinách známa osobnosť obvinená z drog.

*Rozhovor 14. ročnej Peggy, závislej na drogách s Dr.R. Campbellom. „Premýšľam, prečo si taká bláznivá?“ „To sú stovky veci. Nikdy som sa nevedela rozprávať s mamou. Ona neznášala, keď bol niekto rozladený. Celý čas sa s otcom len hádali. Ako by ste sa Vy cítili doktor Campbell, keby Vám Vaši rodičia povedali, že sa idú rozviesť a Vy sa máte rozhodnúť, s ktorým z nich chcete žiť?“ – „ Pravdepodobne by som aj ja plakal ako ty“. – „Chcela som, aby vedeli, že ich potrebujem obidvoch, ale nezabralo to. Mama mi i naďalej dávala „valium“, aby som bola duševne vyrovnanejšia. Potom som začala užívať drogy. Všetko sa mi zosypalo, celý môj život je jeden veľký zmätok“. Rozvod Pegginých rodičov nebol jedinou príčinou jej drogovej závislosti, bol to aj nedostatok dobrých vzorov významných dospelých ľudí, ktorí predstavujú dôležité hodnoty. Boli aj pokušenia, to všetko vytvára frustrácie, ktoré mladí sami nezvládnu a tak sa obracajú na priateľov, ktorí majú na bolesť rýchlu náplasť, drogy. „Peggy, uvedomuješ si, že užívanie drog je aj vyjádrením hnevu voči tvojej matke, čosi ako pomsta?“ – „Takto som nad tým nikdy neuvažovala“. – „To je jeden ďalší dôvod a ďalšie ešte budeme objavovať“.

*Naše deti potrebujú v každodennom živote oporné body a chcú, aby ich stanovili rodičia. Majú vrodenú potrebu byť milované bezhraničnou láskou. Potrebujú poznať etické a mravné hodnoty tak, ako to učí kresťanstvo, aby sa mohli po všetkých stránkach rozvíjať. Rodičia, vaše deti vás potrebujú a chcú vás vo svojich životoch. Spomeňte si napr. na študenta Tima, ktorému tréner obliekol dámske spodné prádlo. Timm bol hrdý na to, že jeho rodičia zasiahli. Ich konanie Timovi prezradili, že je pre nich dôležitý.

*Angelo, 16. ročný, začal s drogami, keď mal 11 rokov. Partia, chalani. Jeho potlačený hnev, depresie a mladí ľudia radi maskujú svoju depresiu pred inými, len v samote sa jej poddajú. Ďalší problém je spojený s hyperaktivitou – neposednosťou, poruchy učenia. Rýchlo skáču z jednej veci na druhú, čo vyvoláva dojem, že sú veľmi „živé“. Keď dospejú do puberty, ich problémom je depresia a to je dôvod na drogy, myslia si, že tým bolesť odstránia. Keď mal Brad tri roky, dostal záchvat zúrivosti, lebo mu mama nechcela kúpiť hračku. Otec na to: „Ale veď mu ju kúp, prečo by sme mu nemohli urobiť radosť“. Keď mal Brad 8 rokov, hrubo nadával učiteľke. Mama sľúbila učiteľke nápravu; otec ale reagoval opačne, bol na chlapca hrdý, že sa výborne učí. Keď mal Brad 11 rokov, riaditeľ školy hovorí rodičom: „Už viete, že Brad siaha dievčatám pod blúzku a fajčí marihuanu?“ Mamu to mrzelo, ale otca nie, on sa synáčika zastával. Dnes má Brad 21 rokov a je úplne závislý na drogách a alkoholu a skončil v liečebnom ústave, kde sú mnohí takíto mladiství, špatne do života pripravení, cítia sa neistí, nemilovaní. Pekná 14.ročná Pam mala všetko a predsa uviazla v drogách. Jej rodičia boli prísni a vychovávali ju Pekná 14.ročná Pam, čo musí a nesmie robiť. Okrem toho, že to nebola dobrá metóda, zanedbali psychickú, emocionálnu a duchovnú stránku.

*Larryho som umiestnil v nemocnici, lebo sa pokúsil o samovraždu. Stále má samovražedné myšlienky a potrebuje intenzívnu starostlivosť. Je to nahnevaný chlapec. Nebol si vedomý, že je chorý. Povedal, že s drogami sa cíti omnoho lepšie a čaká, až odtiaľto vypadne. Deti ako Amy a Larry sa liečia samé, drogy berú jednoducho preto, aby sa nejako pretĺkli každým dňom. Je pre nich fyzicky takmer nemožné s drogami prestať. Potrebujú správnu diagnózu a až potom liečbu. Deti, ktoré trpia hraničnou poruchou osobnosti, kopírujú inú osobu s poruchou osobnosti a myslenia. A určiť tu jasnú a správnu diagnózu je veľmi pracné, skoro nemožné bez zapojenia do procesu i členov rodiny. Učitelia sa s tým problémom stále stretávajú, no len zriedkakedy chápu, že ide o dieťa s hraničnou poruchou osobnosti. Keď sa dieťa posadí v riaditeľni, zdá sa byť normálne. Je to tým, že dieťa je v pomerne izolovanej miestnosti, bez hluku a nemätie ho množstvo podnetov. Ale akékoľvek podráždenie môže vyvolať bolestivé pocity a na ich úľavu sú práve drogy. Kathy má 18, je to utrápená žena. K vôli drogovej závislosti vyhľadala liečbu už skôr, no bezúspešne. Má teraz bulímiu, 2x sa pokúsila o samovraždu a je stále závislá od drog. Kathy má 3 problémy: trpí hraničnou poruchou osobnosti, má bulímiu a závislosť na drogy. Každý z týchto príznakov je prejavom nejakého psychologického problému. Kathy obviňuje rodičov, ktorí len predstierajú starostlivosť a lásku k nej... Kathy predstavuje určitú krajnosť, čo sa týka samoliečby. K vôli nesprávne určenej diagnóze v minulosti, je Kathy teraz v skutočnom nebezpečenstve. Skontaktovali sme sa aj s jej strednou školou. Hnev a depresia sú dve hlavné príčiny drogovej závislosti a k tomu sa môže pridružiť i bolesť z porúch učenia.

*Ako chrániť svoje dieťa pred drogami? Vzory správania sa začínajú fixovať už od narodenia. Na správanie dieťaťa je nanajvýš dôležitá reakcia rodičov. Práve sú to reakcie rodičov, ktoré spôsobujú, či sa dieťa bude vyvíjať pozitívne alebo negatívne. Myslite na všetky potreby vášho dieťaťa, na fyzické, psychické, emocionálne (objatia) a duchovné (náboženské). Teda keď už nastane problém a zistíte, že dieťa berie drogy, v prvom rade je treba zistiť všetky príčiny, i faktory z podvedomia, prečo užíva dieťa drogy a to treba prenechať dobrému a skúsenému odborníkovi z oblasti psychológie a až potom môže nastúpiť lekár s liečbou. Rodičia nikdy nedokážu zabrániť užívaniu drog, pokiaľ nemajú širší obraz o celej situácii. Treba si pamätať aj to, že mladistvý nevie presne, prečo berie drogy. Prežíva ťažké obdobie, v ktorom sa snaží porozumieť vnútorným pocitom, ktoré ho zraňujú, je k vôli nim nešťastný a tak berie drogy, aby sa cítil lepšie.

„Kniha Prísloví“ 22,6 nás nabáda navykať dieťa na životnú dráhu, ktorej sa mu treba pridŕžať, potom sa od nej neodchýli ani v starobe.

TVOJE DIEŤA A DROGY od Dr. Ross Campbell, vydal Portal libri v r. 2003.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Božie slovo pýta každé srdce (Mons. Michal Keblušek)

  Púchovský farár, dekan   Mons. Mgr. Michal Keblušek   vybral zo svojich homílií reprezentatívny súbor a zaradil ho do zbierky s príznačným názvom   Božie slovo pýta každé srdce . Autor zvolil typický až klasický štýl rozprávania či rozprávačstva – narácie. Evanjeliové fundamentálne výroky, podobenstvá aj udalosti rozvíja, do príbehov z reality všedných dní, z diania v živote jedincov i spoločenstiev. Mons. M. Keblušek často cituje príklady, epizódy a hlavne príbehy z literatúry, nielen náboženskej, ale aj klasickej prózy. Odporúča zaujímavé románové diela zhromaždeniu veriacich a takto dobrovoľne plní v súčasných časoch mimoriadne vzácnu hrebendovskú misiu propagátora kvalitnej knihy. Kazateľ svojimi homíliami, prípadne katechézami prostredníctvom prerozprávaného textu oslovuje adresáta prítomného na bohoslužbe. Preberá fakty, argumenty, esteticko-umelecké obrazy z viacerých zdrojov. Tento tvorivý kompozičný proces vyúsťuje do rétorického prejavu, ktorý interpret m...

Upaľovanie čarodejníc a inkvizícia

  Boli to zvlášť svetské vlády, ktoré prenasledovali čarodejky ako rušiteľky pokoja, a pre škodenie čarami. Inkvizícia bola zriadená k sledovaniu heréz a heretikov. Čarodejnicami sa začala zaoberať až na konci stredoveku a čarodejnice neboli hlavným predmetom záujmu. Prenasledovania čarodejníc bolo kruté, konali sa po skončení stredoveku, teda v novoveku. Čo sa týka „Kladiva na čarodejnice“ z r. 1487, tento spis choromyseľného dominikána Kramera inkvizícia ihneď odmietla a bol daný na index. Ale svetské súdy ho používali(11). Už od dávnoveku, vo všetkých svetových kultúrach boli ľudia, ktorí verili a veria, že existujú osoby, ktoré môžu pôsobiť na ľudí a toto pôsobenie v tých kultúrach je označené za nadprirodzené. Vplyv môže byť kladný (liečitelia), alebo záporný, škodlivý (čarodejnice, „čierna mágia“, zaklínači, pakt s diablom). Tak dochádzalo v dejinách k vlnám prenasledovania čarodejníc. V Afrike čarodejnice fungujú dodnes. V Tanzánii každoročne sú z čarodejníctva obžalované a ...

Ako sa zmieriť so životom (Jozef Augustyn - Lucyna Slupová)

  Existuje vôbec na to nejaký recept? Mnohí hľadali odpoveď v hlbinách svojho srdca: hľadali, našli a ďalší hľadajú. Ako príznaky nevyrovnanosti v našom živote môžu byt naše neprimerané reakcie, ako sú   rozčuľovanie, výbuchy zlosti, rebélie. reflexie pomsty, urážlivosť, uzavieranie sa do seba, depresie . Uznanie vlastnej hodnoty a vyrovnanie sa so sebou samým sa utvára už v detstve a veľkú úlohu tu má láska našich rodičov a ak sme ju nezakúsili, nedokážeme ju preukazovať druhým. Tu patria i naše prežité krivdy, utrpenia, šikanovania. Určité povahové deformácie sú spôsobené tzv. podmienečnou láskou pri výchove, čo je tretia komnata" v našej mysli, čo všetko môže byť v nej ukryté, ale nie zabudnuté. Táto malá kniha nás smeruje k tomu, ako poznať a prijať pravdu o sebe a ako si môže človek i sám pomôcť. Avšak príbeh policajného seržanta Jasona je iný. uvádzajú sa jeho zdanlivo hrdinské akcie, v ktorých riskuje ľahkovážne svoj život, preto bol psychológom označený za potenciálneh...